Przez kilka stuleci cegła była podstawowym surowcem budowlanym. Wyrabiana ze specjalnej gliny, suszona najpierw słońcem, a w kolejnych latach w piecu cegielnianym, stanowiła zasadniczy budulec dla domów mieszkalnych, obiektów sakralnych, budynków biurowych, a także fabryk i warsztatów. Mogło się wydawać, że jest to tak doskonały budulec, iż nie ma potrzeby czymkolwiek go zastępować. Tymczasem nastąpił ogromny rozwój przemysłu.
Jakie jest nowoczesne budownictwo?
Rozwój przemysłu to rozkwit miast, napływ doń ludności i konieczność szybkiej budowy nowych mieszkań. Produkcja cegieł ma swoje wymogi czasowe i nie da się jej przyspieszyć, jeśli chce się uzyskać wysokiej jakości materiał. Dlatego wymyślono inne materiały budowlane, na bazie żelaza i betonu, charakteryzujące się bardzo krótkim procesem produkcyjnym. Ponadto wyprodukowano całe elementy budowlane, umożliwiające składanie budynków tak, jak budowle z klocków. Wprowadzono cały szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych, dzięki którym można budować domy niskie i wysokościowce w bardzo krótkich, kilkumiesięcznych terminach, zgodnie z popytem. W tych nowoczesnościach jest również miejsce na starą cegłę. Teraz jest to nowoczesna cegła elewacyjna. Są to cegły dekoracyjne, produkowane tradycyjnymi metodami, jak głoszą niektórzy producenci. Inni zachwalają ich trwałość, odporność i właściwości izolujące. Jeszcze inni anonsują różne kolory (ponad 200), kształty i struktury.
Takie oferty producentów można znależć w internecie. Ceglana elewacja znakomicie zabezpiecza i dekoruje nie tylko domy jednorodzinne. Architekci wykorzystują ten surowiec przy projektowaniu olbrzymich nowoczesnych biurowców i innych budowli wielkomiejskich. Można jeszcze wspomnieć o cegle elewacyjnej wewnętrznej, która najczęściej jest wykorzystywana do okładania kominków i ścian dekoracyjnych.