Niektóre elementy projektowane ze stali, muszą pracować w warunkach nie zawsze odpowiednich dla tradycyjnych produktów stalowych. Dla tych konstrukcji należy stosować odpowiednie stale jakościowe wyprodukowane specjalnie do konkretnych zastosowań technologicznych. Produktem wymagajacym zastosowania odpowiedniej stali jakościowej jest na przykład kocioł centralnego ogrzewania.

Zastosowanie stali 16mo3 w kotłach co

stal 16mo3Kotły centralnego ogrzewania charakteryzują się zmiennymi temperaturami pracy, które wiążą się z zasadą ich działania. Palenisko wewnątrz kotła powoduje, że stal z których jest zbudowana musi pracować zarówno w bardzo wysokiej temperaturze wywołanej żarem, jak i w niskiej, wystepujacej podczas na przykład dolewania zimnej wody do obiegu kotła. Często zdarza się również praca kotła podczas szybkiej zmiany temperatury, na przykład w czasie dolewania wody na pracujący i ciepły kocioł. Zastosowanie odpowiednio dobranej stali odpornej na wymienione warunki termiczne zapewnia długotrwałą trwałość wytworzonych pieców. Odpowiednia do produkcji kotłów jest stal 16mo3, która zapewnia stabilne właściwości zarówno w niskich jak i w wysokich temperaturach (nawet do 530 stopni Celsjusza). Stal 16mo3 wykazuje w tym spektrum ciepła dobre właściwości plastyczne i ciągliwość. Dzięki obecności chromu, stal 16mo3 wykazuje także dużą odporność na działanie wody w środowisku pary wodnej, co jest dodatkowym atutem przy wyborze tego produktu.

Stal jakościowa 16mo3 spełnia wszystkie wymogi do zastosowania w piecach centralnego ogrzewania, gdzie nietypowe warunki pracy i środowiska implikują zastosowanie specjalnych produktów. Stal jest dość szeroko rozpowszechnioną na rynku, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego dostawcy tego produktu.