Z pewnością twórcy Internetu nie zdawali sobie sprawy z tego, że będzie on źródłem nie tylko informacji i rozrywki, ale także polem do działania dla grup przestępczych. Faktem jest, że tak naprawdę w sieci możemy już robić wszystko. Począwszy od grania, a skończywszy na różnorodnych transakcjach. Jak rozpoznać internetowych oszustów?

Czy można się chronić przed cyberprzestępczością?

cyberprzestępczośćMiliony osób na całym świecie codziennie korzystają z dobrodziejstwa, jakim jest Internet. Wiele osób przyznaje, że swój dzień rozpoczyna właśnie od sprawdzenia poczty e-mail i profili społecznościowych. Właściwie nie ma w tym już nic dziwnego, ponieważ faktycznie żyjemy w czasach, które są niemalże uzależnione od Internetu. Jednak pamiętać należy o tym, że nie wszystko, co tam znajdziemy, jest dla nas korzystne. Cyberprzestępczość pojawiła się tak naprawdę razem z powstaniem Internetu. Jej ofiarą padają zarówno duże firmy, jak i osoby prywatne. Często przecież można usłyszeć o tym, że jakiś bank stracił większość swoich zasobów, ponieważ ktoś włamał się do systemu. Jeżeli chodzi o osoby prywatne, bardzo często zostają oszukane podczas zakupów na różnych portalach. Chcemy na przykład kupić jakąś drogą rzeczy, która jest w niezwykle okazyjnej cenie. Najczęściej jesteśmy proszeni o kliknięcie we wskazany link, który ma nas przekierować do strony naszego banku, aby dokonać płatności. Wtedy okazuje się, że wcale nie dokonaliśmy żadnej płatności, a jedynie ktoś wykorzystał nasze dane i wyczyścił z pieniędzy nasze konto. Kolejną z form cyberprzestępczości jest również stalking, czyli uporczywe nękanie. Jego ofiarą padają najczęściej kobiety, które za pomocą Internetu chcą znaleźć idealnego partnera. Niestety zazwyczaj okazuje się, że są później zastraszane i prześladowane w sieci.

Pamiętajmy o tym, że Internet to miejsce, w którym trzeba być bardzo ostrożnym. Możemy trafić na nieuczciwego sprzedawcę i stracić wszystkie pieniądze. Ktoś również może wykorzystać nasze dane i zaciągnąć na nas kredyt. Nie udostępniajmy zatem żadnych informacji o sobie osobom nieznanym. Jeśli ktoś zacznie być wobec nas zbyt nachalny, zgłośmy to koniecznie na policję.