Szafki hydrantowe są zamykane na specjalny zamek, dzięki czemu niepowołane osoby nie będą w stanie otworzyć jej bez konkretnego powodu, jakim jest chociażby pożar w pomieszczeniu. Powinny być zawieszone w takim miejscu, gdzie będą od razu widoczne, a co więcej muszą być łatwo dostępne, na przykład nie mogą być pozastawiane krzesłami.

Gdzie należy umieścić hydrant?

hydrant z wężemSzafka hydrantowa najczęściej jest koloru czerwonego, chociaż dostępna jest również w białym. Może ona zostać zamieszczona na ścianie bądź we wnęce. Hydrant z wężem służy do tego, aby umożliwić pobór wody z głównych przewodów sieci wodociągowej. Jego największą zaletą jest to, że dzięki szybkiemu dostępowi do wody, strażacy mogą rozpocząć akcje ratowniczno gaśniczą. Hydrant z wężem zapewnia dostęp do wody oraz ułatwia pracę strażakom. Zakres cen hydrantów zaczyna się od trzystu pięćdziesięciu złotych wzwyż. W zestawie znajduje się bęben, wąż, zawór, łącznik bębna z zaworem oraz instrukcję obsługi, a także oznakowanie hydrantu wewnętrznego. Hydrant z wężem powinien znajdować się na każdym piętrze w budynku, przy wejściach, przy wyjściach ewakuacyjnych. Warto pamiętać, że ich lokalizacja musi być przede wszystkim łatwo dostępna. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, że wąż powinien posiadać taki zasię, aby dosięgnąć do każdego miejsca w budynku. W celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno podczas pożaru jak i w innych nieprzewidzianych sytuacjach minimum raz w roku powinna zostać przeprowadzona konserwacja hydrantu.

Hydranty są umieszczane we wszystkich publicznych miejscach. Począwszy od szpitali, ośrodki lecznicze, hotele, po galerie handlowe. Tak jak już wspomniałam muszą być one w łatwo dostępnych miejscach oraz oznaczone w odpowiedni sposób. Ich największą zaletą jest bezgraniczny dostęp do wody.