Każdy, kto zmaga się z jakąś nietolerancją ze strony układu pokarmowego wie, jak uciążliwe może być codzienne funkcjonowanie. Sama posiadam taką przypadłość i od urodzenia nie toleruję niektórych składników odżywczych, które są dostępne w wielu produktach.

Jak wyglądają nietolerancje pokarmowe?

nietolerancja pokarmowa igg zależnaDla prawidłowego funkcjonowania organizmu ważne jest wytwarzanie odpowiedniej ilości przeciwciał, które chronią przed powstawaniem wszelkich infekcji czy powstawania trwałych stanów zapalnych. Wyróżnia się kilka przeciwciał immunoglobin, między innymi igA, igE, igM czy IgG. Zadaniem immunoglobuliny G jest wytwarzanie przeciwciał do walki z zakażeniami ze strony bakteryjnej oraz wirusowej. Nietolerancja pokarmowa igg zależna objawia się najczęściej zespołem bardzo charakterystycznych objawów. Są to przede wszystkim wszelkie dolegliwości, bezpośrednio związane z układem pokarmowym, więc w skład wchodzą na przykład bóle brzucha w okolicach żołądka, uczucie ciężkości, zaparcia, wzdęty brzuch (tak zwany „balon”). Mniej oczywistymi, ale równie często pojawiającymi się, są na przykład uczucia przemęczenia pomimo braku nadmiernego wysiłku, bóle głowy, złe samopoczucie, a w skrajnych przypadkach nawet depresja. Nietolerancja pokarmowa pojawia się na wskutek ciągle trwającego stanu zapalnego, znajdującego się w jelitach. Już po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów warto skierować się na testy na nietolerancje pokarmowe. Pomogą one wykluczyć lub potwierdzić przypuszczenia o nietolerancjach, a z taką pewnością można zacząć wprowadzać indywidualnie dobraną, odpowiednią dietę.

Nietolerancje igg zależne mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zespół jelita drażliwego czy wrzodziejące zapalenie okrężnicy, dlatego warto wykryć nietolerancje pokarmowe na wczesnym stopniu zaawansowania.