Osuszanie budynków i zabezpieczanie ich przed wchłanianiem wilgoci pozytywnie wpływa na suchość i estetyczny wygląd ścian. Zwiększa to komfort życia oraz redukuje ryzyko pojawiania się pleśni w pomieszczeniach, która zagraża zdrowiu ludzi. Dzięki izolacji przeciwwilgociowej pionowej fundamenty zostają zabezpieczone na długie lata, kiedy nie trzeba martwić się wilgocią gleby.
Charakterystyka izolacji przeciwwilgociowej pionowej?
Wilgoć i związki chemiczne zawarte w glebie są wchłaniane przez ściany fundamentowe. Przez to, cały budynek może być zagrożony namoknięciem, co kończy się pleśnią w pomieszczeniach. Zagraża ona zdrowiu ludzi, więc aby nie dopuścić do jej szkodliwych działań, należy zabezpieczyć ściany przed wchłanianiem wilgoci. Izolacja przeciwwilgociowa pionowa, to zabieg, w ramach którego ściana fundamentowa jest ochroniona przed wnikaniem w nią wilgoci. Natomiast izolacja pozioma charakteryzuje się oddzieleniem ściany nadziemia od fundamentowej, która ma styczność z glebą. Oba sposoby skutecznie chronią budynek przed wnikaniem w niego wilgoci, co zaowocuje suchymi pomieszczeniami, z których przestanie uciekać ciepło oraz brakiem ryzyka nagłego pojawiania się pleśni. Hydroizolacja pionowa może być wykonana za pomocą różnych materiałów, na przykład papy, masy bitumicznej, polimerowej lub zaprawy mineralnej.
Dzięki izolacji przeciwwilgociowej pionowej ściany budynku mogą być zabezpieczone przed wchłanianiem wilgoci pobieranej z gleby. Nowe budownictwo posiada hydroizolację na fundamentach, jednak jest wiele domów, kamienic czy bloków, które są powoli niszczone przez pochłanianą wilgoć i wymagają zabiegu osuszenia i dodatkowego zabezpieczenia. Poprawnie wykonana izolacja będzie służyła przez lata, nie dopuszczają wilgoci do ścian.