Wszyscy przywiązujemy dużą uwagę do wyboru materiału, którym wykończyć będziemy chcieli nasz dom. Wiele osób próbuje otoczyć się naturalnymi formami powłok, takimi jak drewno czy kamień. Jednak materiały te są bardzo drogie i nie wszyscy możemy sobie na nie pozwolić.

Niebanalne wykończenie wnętrza dzięki tynkowi

tynk trawertynProducenci jednak zaoferowali nam alternatywę. Stworzyli tynk dekoracyjny nazywany trawertynem. Wyjątkowość tego materiału przyczyniła się do jego szybkiego rozwoju i popularności oraz sprawiła, że ​​stał się jednym najbardziej popularnych w branży budowlanej. Powierzchnie pokryte dekoracyjną sztukaterią, wyglądają bardzo naturalnie.  Trawertyn pozwala stworzyć niepowtarzalne wnętrze. Jeśli to konieczne, tynk łatwo maluje farbą lateksową lub można go nawet polakierować. Składa się z wapna gaszonego, kawałków marmuru lub piasku kwarcowego, akrylu i innego spoiwa, dzięki czemu materiał staje się bardzo trwały i niezawodny. Wapno pozwala na polerowanie powierzchni bez użycia specjalnych środków woskowych. Aplikacja nie wymaga specjalnych prac przygotowawczych, tylko zagruntowanie ściany. Główną wyróżniającą cechą tego rodzaju materiału wykończeniowego jest wysoki współczynnik absorpcji wody, co sprawia, że tynk trawertyn jest idealny do zastosowań zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych Stabilność gipsu do różnych warunków klimatycznych pozwala na długo zapomnieć o częstym odnawianiu ścian. Wszystkie elementy, które są jego częścią, nie są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Ten rodzaj materiału, w porównaniu do innych materiałów powłokowych, jest uważany za najbardziej przyjazny dla środowiska, a jednocześnie jest wystarczająco odporny na grzyby, pleśnie i inne bakterie.

Tynk można nakładać pędzlem, wałkiem lub gąbką. Ta  metoda jest dosyć skomplikowana, ponieważ od wybranego rodzaju technologii będzie zależał stopień zabarwienia powierzchni oraz uformowanie faktury, która będzie efektem końcowym.