Skrzynia biegów jak każde inne urządzenie skonstruowane przez człowieka ma swoją żywotność. Żywotność określona jest zazwyczaj przez producenta skrzyni. Podaną wartość przez producenta możemy obniżyć poprzez niepoprawne użytkowanie skrzyni, ale też możemy ją wydłużyć poprzez zastosowanie specjalnych dodatków do oleju skrzyni biegów.

Co daje nam taki dodatek?

dodatek do skrzyni biegówSkrzynia biegów składa się z wałków, trybów, wybieraków i wielu innych ruchomych części, które znajdują się wewnątrz obudowy skrzyni biegów. Podczas poruszania się wspomnianych elementów skrzyni biegów występuje siła tarcia, która jest redukowana przez olej. Do oleju w skrzyni biegów możemy dodać dodatek do skrzyni biegów, które jeszcze bardziej zredukuje siłę tarcia, przez co żywotność wszystkich podzespołów skrzyni znacznie wzrośnie. Dodatek po zetknięciu się z metalem i olejem wytwarza na elementach skrzyni bardzo cienką warstwę, która przypomina ceramikę. Właśnie z tego powodu proces tworzenia się tej warstwy nazywany jest ceramizacją. Warstwa wygładza wszystkie elementy wewnątrz skrzyni, przez co siła tarcia jest znacznie mniejsza, dzięki temu części zużywają się dużo wolniej. Im wolniej zużywają się części w skrzyni, tym więcej kilometrów na niej możemy przejechać. Jazda samochodem z gładko działającą skrzynią biegów jest dużo przyjemniejsza. Jest to kolejny powód na to, aby zastosować taki dodatek, zwłaszcza że użycie takiego preparatu nie wymaga dużego nakładu finansowego.

Preparat jest dostępny w dobrych sklepach motoryzacyjnych. W tych stacjonarnych, a także internetowych. Preparaty sprzedawane są wraz z instrukcją obsługi. Musimy pamiętać o tym, aby zastosować się do wytycznych podanych przez producenta, ponieważ tylko wtedy preparat zadziała tak jak powinien.