Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zaburzeń natury psychicznej jest terapia behawioralna. Sprawdza się ona w przypadku osób, których problemem są natręctwa, fobie społeczne, autyzm. Polega ona na pracy nad zmianą zachowań i postaw pacjenta. Koncentruje się na tym, co dzieje się w chwili obecnej, psychoterapeuta nie zachęca pacjentów do wspomnień.

Wskazania do zastosowania terapii behawioralnej

terapia behawioralna łódźGłównym założeniem terapii jest fakt, iż wszelkie zaburzenia wynikają z wyuczonych reakcji na bodźce. Jej cechą charakterystyczną jest krótkoterminowość i skoncentrowanie na zmianie. Dzięki niej można wypracować samokontrolę, zwiększyć świadomość pacjentów. W wielu sytuacjach sprawdza się terapia behawioralna Łódź jest miastem, gdzie wielu specjalistów korzysta z tej popularnej techniki. Dzięki niej można zmienić nieprawidłowe i niekorzystne nawyki. Metoda ta może być stosowana zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Sprawdza się u pacjentów cierpiących na anoreksję, zaburzenia depresyjne. Terapia behawioralna jest bez wątpienia bardzo popularna metodą, która okazuje się skuteczna w wielu sytuacjach. Podczas terapii kładzie się nacisk na analizę zachowań, reakcji na konkretne bodźce. Dzięki temu można zmienić niepożądane zachowania. Pacjenci poznają swoje błędy, a także nieprawidłowe wzorce zachowań, uczą się właściwego reagowania w danej sytuacji. Metoda ta ma wszechstronne zastosowanie, pomaga pacjentom poprawić jakość ich życia, uporać się z wieloma problemami natury psychicznej. Często jest stosowana łącznie z farmakologia, gdyż wówczas można osiągnąć najlepsze efekty.

Właściwie dobrana metoda postępowania terapeutycznego sprawdza się w leczeniu zaburzeń psychicznych o podłożu depresyjnym i lękowym. Terapia poznawczo-behawioralna jest wyjątkowo skuteczna, opiera się na założeniu, iż myśli, emocje oraz zachowania wzajemnie na siebie wpływają. Tworzą wzorce zachowań, które nie zawsze są odpowiednie.