Niegdyś przekłuwanie uszu małym dziewczynkom nie stanowiło tematu wywołującego tak ogromne emocje. Dziś, ludzie bardziej świadomi zagrożeń związanych z niewłaściwie przeprowadzonym piercingiem, decydują się na przekłuwanie uszu swoim dzieciom znacznie później.

Wymarzony prezent dla dziewczynki- złote kolczyki

złote kolczyki dla dziewczynkiDo dziś zdarza się, że prezentem na chrzciny dla dziewczynki są złote kolczyki. Dawniej obligowało to do  jak najszybszego przekłucia uszu. Było one przeprowadzane w dość spartańskich warunkach, chyba, że zabieg wykonywała pielęgniarka. Niestety, część dziewczynek nie tylko gubiła piękne i drogie prezenty, ale również zmagał się z bolesnym zakażeniem. W najbardziej skrajnych przypadkach dochodziło do uszkodzeń uszu, na skutek szarpnięcia w trakcie zabawy. Dziś na szczęście złote kolczyki dla dziewczynki są bardzo małe i delikatne. Nie sposób ich w żaden sposób wyszarpać z małego uszka. Coraz rzadziej się też gubią, ponieważ wciąż modyfikowana forma zapięcia, jest coraz bardziej odporna na zahaczanie włosami i oglądanie przez koleżanki. Kiedy więc przekłuć dziewczynce uszy? Po pierwsze- warto byłoby jej pozostawić tę decyzję. Kiedy zechce, można jej uświadomić wszystkie mankamenty posiadania kolczyków i pozostawić temat do  przemyślenia. Wówczas będzie miała poczucie samostanowienia o swoim ciele. Pamiętajmy, że kolczyki zawsze można wyjąć.

Dziewczynki od najmłodszych lat uwielbiają się stroić. Warto pozwolić małej damie na kolczyki pod warunkiem, że wyraża chęć dbania o uszy. Niech to będzie jedna z pierwszych tak odpowiedzialnych decyzji. I oby dziecko nigdy jej nie żałowało. Zbyt wczesne przekłuwanie uszu jest niezdrowe, jednak warto pamiętać, że im później się na to zdecyduje, tym proces gojenia będzie dłuższy.