Wiele procesów zachodzących w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka wymaga kontroli oraz regulacji. W przypadku niektórych z nich pożądaną cechą procesu jest automatyzacja. W tym celu należy stosować specjalne urządzenia, które będą sterowały całością układu w celu utrzymania zadanych parametrów.

Temperatura najczęściej regulowanym parametrem

termostat elektronicznyW zależności od potrzeby urządzenia wykonawcze mogą regulować poziom wody w zbiorniku czy prędkość obrotową wentylatora tak żeby zapewnić jego optymalną wydajność w zależności od warunków atmosferycznych. Są to jednak tylko niektóre z aplikacji, które można wykonać przy pomocy odpowiedniej aparatury kontrolno-pomiarowej. Najpopularniejszą z aplikacji jest jednak kontrola temperatury. Proces ten jest realizowany przy pomocy urządzenia, które nazywa się termostat elektroniczny. Przy pomocy termostatu użytkownik ma możliwość zaprogramowania parametrów pracy w taki sposób żeby uzyskać zadane przez siebie temperatury. Termostaty elektroniczne często umożliwiają również programowanie temperatur godzinowych oraz dniowych czy tygodniowych. W ten sposób w zależności od pory dnia użytkownik ma możliwość uzyskania różnej temperatury w pomieszczeniu. Sprawdza się to szczególnie w przypadku, gdy czas pracy ludzi przebywających w obiekcie obejmuje godziny, w których nie ma nikogo w pomieszczeniu. W takim przypadku użytkownik, który zdecydował się zastosować termostat elektroniczny w swoim budynku ma możliwość uzyskania realnych oszczędności wynikających z możliwości wyłączenia ogrzewania czy klimatyzacji, gdy ta nie jest wymagana.

Często zdarza się, że w pomieszczeniach pracowniczych panuje zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura odczuwalna, również tutaj z pomocą przychodzi układ termostatyczny, który umożliwia dostosowanie temperatury w zależności od potrzeb. Sytuacja ta jest pożądana szczególnie dla pracowników, którzy mogą w ten sposób uzyskać komfortowe warunki pracy.