Kiedy kot przestaje używać kuwety, jest to bardzo stresująca sytuacja. Jest to oczywiście bardzo stresujące dla biednego kota, ale jest również dla członków rodziny. Nikt nie jest szczęśliwy, gdy kotek załatwia się na dywanie, a nie w kuwecie. Oto kilka potencjalnych powodów niechęci do korzystania z kuwety.

Najlepsze miejsce do umieszczenia kuwety zamykanej

zamykana kuweta dla kotaJedną z przyczyn zaprzestania korzystania z kuwety, jest niechęć do lokalizacji, w której jest ona umieszczona. Miejsce postawienia kuwety może odegrać ważną rolę w tym, czy będzie ona używana regularnie, okresowo lub nigdy. Kuweta jest zbyt blisko jedzenia. Instynkt przetrwania mówi kotom, aby nie załatwiały się w pobliżu miejsca, w którym jedzą. Ostatnią rzeczą, jakiej pragnie kot, jest zapach, który przyciągnie drapieżniki do miejsca, gdzie kot je, śpi lub wychowuje młode. Powód, dla którego koty przykrywają swoje odchody w kuwecie, jest zakorzeniony w tym samym instynkcie przetrwania. Pokrycie odchodów sprawia, że ​​zmniejsza się ryzyko wykrycia przez drapieżniki. Jeśli kuweta zostanie umieszczona zbyt blisko misek z jedzeniem, kot często zdecyduje się załatwić swoje potrzeby gdzie indziej. Dużym problemem jest brak poczucia bezpieczeństwa. Jeśli kot nie czuje się bezpiecznie w kuwecie, nie ma absolutnie żadnego powodu, by tam wracał. Jeżeli z kuwety korzysta więcej niż jeden kot, lub pies próbuje dostać się do kuwety za kotem, będzie czuł się on zaniepokojony i zacznie szukać innych, bezpiecznych miejsc. Należy upewnić się, że kuweta znajduje się w obszarze, który zapewnia bezpieczeństwo. Dobrym pomysłem jest również zamykana kuweta dla kota, która zapewni mu maksymalne poczucie bezpieczeństwa i prywatności.

Istnieje wiele powodów niechęci do kuwety.  Jednak zawsze, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy kot przestaje używać kuwety, jest zabranie go do lekarza weterynarii, aby wykluczyć wszelkie podstawowe problemy medyczne. Ten krok nigdy nie powinien być pomijany. Dopiero po wyeliminowaniu problemów zdrowotnych można zająć się innymi przyczynami awersji kota do kuwety.