Jedno z najbardziej popularnych ziół dostępnych obecnie na rynku, gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensis) był tradycyjnie stosowany przez rdzennych Amerykanów do leczenia chorób skóry, problemów trawiennych, schorzeń wątroby, biegunki i podrażnień oczu. Stał się częścią wczesnej kolonialnej opieki medycznej, gdy europejscy osadnicy dowiedzieli się o nim od Irokezów i innych plemion.

Zastosowanie gorzknika kanadyjskiego

gorzknik kanadyjski w kapsułkachNa początku XIX wieku, gorzknik kanadyjski zyskał szeroką popularność dzięki promocji przez zielarza o nazwisku Samuel Thompson. Thompson wierzył, że ten leczniczy surowiec jest magicznym lekiem na wiele dolegliwości. Obecnie gorzknik jest dostępny w formie suplementu diety. Bardzo popularny jest na przykład gorzknik kanadyjski w kapsułkach. Jest również stosowany w formie kremu lub maści do leczenia ran skóry. Inne nazwy tego zioła obejmują m.in.: żółty korzeń, pomarańczowy korzeń, mielona malina czy dzika kurkuma. Nalewka ziołowa z gorzknika może być stosowana jako płyn do płukania jamy ustnej lub płukanka na owrzodzenia jamy ustnej i ból gardła. Według niektórych praktyków medycyny alternatywnej, gorzknik stymuluje wydzielanie i przepływ żółci. Jest też używany w przypadku infekcji błon śluzowych, w tym jamy ustnej, zatok, gardła, jelit, żołądka i dróg moczowych oraz jako środek wykrztuśny.

Dodatkowe zastosowanie znajduje również wspomagając gojenie się drobnych ran, przy grzybicznym zakażeniu skóry, przekrwieniu zatok i klatki piersiowej oraz przeziębieniu i grypie. Gorzknik kanadyjski jest sprzedawany w formie kapsułek, proszku, nalewek oraz ziołowych herbatek. Wybierając markę suplementów, najlepiej szukać produktów, które posiadają certyfikat Consumer Labs, The U.S. Pharmacopeial Convention lub NSF International.