Szelki są środkiem ochrony indywidualnej, stosowanym nie tylko w czasie prac na wysokościach, ale również w różnych domowych przypadkach. Często bagatelizuje się ich właściwości, nie zdając sobie sprawy z tego, że wrażliwe struktury organizmu mogą ulec uszkodzeniu w przypadku niskiej jakości szelek. 

Podstawowe warianty bezpieczeństwa

szelki bezpieczeństwaRóżnorodna konstrukcja to podstawowa charakteryzacja szelków. W sposób bezpośredni determinują one wygodę ich użytkowania, a wiadomo, że jeżeli środki ochrony powodują dyskomfort to po prostu wiele osób z nich zaczyna rezygnować. Dlatego warto dostosować odpowiednie szelki bezpieczeństwa do konkretnie wykonywanej pracy. Chociażby, proste prace na wysokości wymagają  tylko zamocowania liny zabezpieczającej, więc w tym przypadku wystarczą proste szelki bezpieczeństwa, które będą posiadać mocowanie grzbietowe lub mostkowe. Z kolei, pracę, do których potrzeba obojga rąk to najlepiej przydadzą się szelki pozycjonujące z mocowaniem grzebietowym lub dwoma – grzbietowym oraz mostkowym. Posiadają one również specjalnie dwa dodatkowe zaczepy boczne, dzięki którym swobodnie można zamocować linię pozycjonującą, co zapewni osobie pracującej na wysokości pełną swobodę ruchu rękami. Do prac specjalnych, co należy do bardzo różnorodnej grupy zadań, wymagane są odpowiednie szelki, np. takie, które pozwolą na zaczepienie zabezpieczenia w nietypowym miejscy lub w ciągłym pomieszczeniu. Ten model uważany jest za najbardziej specjalistyczny i najrzadziej wykorzystywany. 

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że szelki bezpieczeństwa powinno się dobierać do indywidualnych potrzeb. Wygoda jest jednym z elementów składowych bezpieczeństwa, więc szczególnie powinno się mieć o na uwadze. Im mniej wygodne szelki tym większe prawdopodobieństwo, że pracownik z nich zrezygnuje.