Dzisiejsze czasy sprawiają, że potrzebujemy ciągłych zmian i niezwykle szybkiego rozwoju. Nowoczesne technologie oraz bardzo szybkie tempo wprowadzania nieoczywistych rozwiązań prowadzą do zapotrzebowania na specjalistów. Chodzi tu o osoby, o których istnieniu poprzednie pokolenia nawet nie marzyły. Scrum master to jeden z takich właśnie zawodów.

W jaki sposób zostać scrum masterem?

Scrum MasterZ pewnością większość osób nawet nie miało pojęcia o tym, że istnieje zawód taki jak scrum master. Prawdopodobne jest również, że można nie wiedzieć, czym taka osoba właściwie się zajmuje. Kim w takim razie jest Scrum Master? Zacząć należy od tego, że jest to osoba, która odpowiada za usuwanie różnorodnych przeszkód, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają zespołowi wykonanie konkretnego zadania. W takim procesie ważna jest poprawna implementacja, czyli wdrożenie zarówno procesu jak i metod. Scrum jest jednym ze sposobów podejścia do produkcji oprogramowania. Najistotniejsze jest to, że podejście powinno być zwinne i nazywane najczęściej bywa agile. Przebieg rozwoju faz produktu wcale nie jest aż taki długi. Zazwyczaj trwa około sześciu tygodni. Po tym czasie konieczne jest przedstawienie działającego prototypu projektu. W skład zespołu scrumowego wchodzi kilka osób. Są to – właściciel projektu, zespół projektowy i scrum master, który jest najważniejszą osobą odpowiedzialną za zarządzanie całą pracą. W jego pracy najważniejsze jest to, aby wszyscy przestrzegali zasad ustalonych z zespołem. Musi być on także gwarantem wsparcia, ale także pomocnikiem, który będzie niwelować przeszkody, rozwiązywać codzienne problemy i tworzyć właściwe warunki do działania. Scrum Master powinien charakteryzować się zwinnością, przejrzystością i skutecznością działań. Kolejnym istotnym zadaniem scrum mastera jest dostarczenie produktu, którego jakość będzie bardzo wysoka. Musi on stać na straży realizacji procesu i pilnować przestrzegania zasad.

Scrum master bez wątpienia musi być osobą bardzo odpowiedzialną, opanowaną, działającą szybko i skrupulatnie. Jest to z pewnością zawód, który wymaga specjalistycznego przygotowania. Scrum master zatrudnienie znajdzie na pewno w dużych firmach, które produkują oprogramowanie i rozwiązania IT. Atrakcyjność tego zawodu zwiększa także to, że jest on bardzo dobrze opłacany.