O tym, że szczepionki zapewniają bezpieczeństwo doskonale zdaje sobie sprawę zdecydowana większość społeczeństwa. Właściciele zwierząt domowych najczęściej decydują się szczepić również swoich podopiecznych, by mogli cieszyć się oni odpowiednim zdrowiem i by nie zagrażała im żadna niebezpieczna choroba. Chociaż wydaje się nam, że koty przebywające w domu są bezpieczne, również i one powinny zostać zaszczepione.

Kalendarz szczepień kota

szczepienie kotaPodobnie jak każdy człowiek, jeśli tylko nie ma przeciwwskazań w tym zakresie, każdy kot ma przygotowany kalendarz szczepień, którego powinniśmy przestrzegać, jeśli chcemy mieć pewność, że nasz pupil będzie okazem zdrowia. Szczepienie kota zawsze powinno odbywać się w momencie, gdy cieszy się on dobrym zdrowiem i odpowiednią kondycją fizyczną. Dzięki temu będziemy mieć większą gwarancję, że dobrze zniesie on szczepionkę i szybko będzie cieszył się pełnią sił, na jakiej nam zwykle zależy. Oczywiście, wszystkie szczepienia należy skonsultować z lekarzem weterynarii i przeprowadzać w jego gabinecie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz kot otrzyma odpowiednią opiekę niezależnie od tego, co zadzieje się bezpośrednio po podaniu dawki szczepionki. Bardzo ważne jest szczepienie kota w konkretnym przedziale wiekowym i powtarzanie niektórych szczepionek, by zachować ciągłość ochrony, co nadaje odpowiedniego sensu naszemu działaniu.

Jak zostało wspomniane, szczepić należy nie tylko koty wychodzące, ale również i koty domowe. Oczywiście, dla kotów wychodzących proponowany jest zdecydowanie szerszy wachlarz szczepień, ponieważ są one wystawione na oddziaływanie większej liczby czynników, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na zdrowie i bezpieczeństwo naszego pupila. Warto więc przedstawić sytuację naszego kota weterynarzowi i opracowań plan szczepień.