Niejednemu z nas konstrukcje betonowe kojarzą się z surowością i raczej chłodnym wrażeniem wizualnym. Zaskoczeniem może się więc okazać fakt, że nowoczesne rozwiązania budowlane i architektoniczne z użyciem betonu znacznie odbiegają od przytoczonych, powszechnych skojarzeń.

Ku wykorzystaniu nieodkrytego potencjału – o nowoczesnych płotach betonowych

płoty betonoweBeton, wynaleziony już kilka tysięcy lat przed nastaniem naszej ery, ma wyjątkowo długa tradycję w budownictwie. Nic dziwnego; mieszanina masy cementowej z wodą i kruszywem tworzy niezwykle wytrzymały materiał budowlany. Płoty betonowe to wyjątkowo solidne i trwałe ogrodzenie, w dodatku relatywnie tańsze od innych propozycji ogrodzeń, dostępnych na rynku. Jeśli chodzi o formę płotów z betonu, mamy do wyboru kilka interesujących wariantów. Otóż o ile beton sam w sobie prezentuje się dość surowo, to istnieje możliwość takiego ukształtowania w procesie produkcji, by doskonale imitował inne materiały – piaskowce, cegłę, a nawet formy marmurowe. Betonowe bloczki są niedrogie i nieskomplikowane w montażu, stąd ich popularność. Ale wart uwagi jest nie tylko beton, imitujący kamień; mamy do wyboru również kształty modernistyczne, a także stylizowane na styl dawny. Ciekawą propozycją są także prefabrykaty betonowe w formie montowanych równolegle paneli – jest to najprostsza forma ogrodzenia, nieco surowa, jednak jej minimalistyczny wygląd można złagodzić kolorem lub chociażby pnącym się po ogrodzeniu bluszczem.

Jest rzeczą oczywistą, że granicę ludzkich działań zakreśla najczęściej wyobraźnia i kreatywność. Wykorzystanie w sposób innowacyjny elementów budowlanych betonowych, pozornie znanych i utrwalonych w pamięci jako przewidywalne, potrafi zaskoczyć i skłonić do poszerzenia horyzontów – nie tylko designerskich.