Pojęcie diety bezglutenowej w ostatnich latach stało się hasłem na tyle popularnym, że zapewne większości z nas obiło się ono o uszy. Jednym z pierwszych pytań, które nasuwa się nam przy chęci wypróbowania każdej nowej diety, jest jej cena. Czy przeciętny Kowalski może bez obaw zaopatrzyć się w produkty pozbawione glutenu? Ile wynosi różnica cenowa między produktami bezglutenowymi, a tymi tradycyjnymi?

Co trzeba wiedzieć o produktach bezglutenowych?

produkty bezglutenowe cenaGluten jest mieszaniną złożoną z białek roślinnych, która występuje w ziarnach, głównie w pszenicy, jęczmieniu i życie. Obecność tego składnika w zbożach powoduje, że wszystkie bazujące na nich produkty nie są przyjazne dla osób, których organizm tego glutenu nie toleruje. Można by powiedzieć, że przecież mamy dostęp do wielu innych artykułów, które z powodzeniem można stosować w diecie – ryż, ryby, nabiał, warzywa, owoce…Czy jednak w dalszej perspektywie potrafimy wyobrazić sobie smaczne posiłki bez pieczywa, mąki czy jakichkolwiek innych produktów zbożowych? W sklepach znajdziemy na szczęście produkty bezglutenowe cena przewyższa wartość tradycyjnych towarów od kilku do kilkunastu złotych. Dobrym przykładem może być opakowanie 500 g płatków owsianych, za które normalnie zapłacilibyśmy od 2 złotych w górę. Jeśli jednak chodzi o płatki bez glutenu, to za taką samą ich ilość zapłacimy średnio od 9 do 15 złotych. Innym przykładem jest kasza jaglana bezglutenowa o wadze 1 kg w cenach zaczynających się od 7 złotych, przy czym tradycyjną zakupimy w cenie średnio o 2 złote niższej.

Dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu najlepszym rozwiązaniem są właśnie produkty bezglutenowe. Cena tych artykułów różni się od tradycyjnych towarów dostępnych w sklepach. Nie od dziś jednak wiadomo, że każda kwota jest warta zdrowia i dobrego samopoczucia.