Silnik elektryczny to maszyna elektryczna, która tworzy energię mechaniczną. Stosowana jest w wielu różnych branżach – od przemysłu i transport, po produkcję i technologie kosmiczne. W przestrzeni miejskiej głównie używany jest do napędu autobusów.

Do czego służą autobusy z silnikami prądu stałego?

najlepsze silniki prądu stałegoAutobus to pojazd silnikowy do przewozu większej liczby osób. Istnieje wiele rodzajów autobusów: lokalne, miejskie (tradycyjne, trolejbusy, duobusy), dalekobieżne, turystyczne (dalekobieżne), szkolne, autobusy lotniskowe oraz specjalne (policji, straży pożarnej, służby więziennej itp.). Napędzane mogą być różnymi rodzajami paliw: olej napędowy, gaz ziemny (CNG lub LPG), hybrydowe oraz całkowicie elektryczne zasilane z akumulatorów. Szczególnym dużym zainteresowaniem cieszą się ostatni typ napędu autobusu. Autobusy elektryczne są przede wszystkim całkowicie bezemisyjne w miejscu użytkowania, a więc są przyjazne dla środowiska i ludzi niż w porównaniu do najnowocześniejszych autobusów spalinowych. Tego typu autobusy nie emitują żadnych szkodliwych spalin i co ważne są niezwykle ciche i wolne od wibracji. najlepsze silniki prądu stałego posiadają lepsze przyspieszenie niż w przypadku autobusów zasilanych tradycyjnymi źródłami paliwa. Eksploatacje eko-autobusów jest w niektórych przypadkach dwu a nawet sześciokrotnie tańsza niż w porównaniu z autobusami zasilanymi olejem napędowych lub gazem. W przeciwieństwie do trolejbusów, nie wymagają instalacji sieci trakcyjnej. Coraz więcej miast dużych i co raz więcej małych miast w Europie, ale także w Polsce postanawia postanawia by flota nowoczesnych autobusów elektrycznych stanowiła większość względem tradycyjnych autobusów.

Autobusy są jednym z kilku filarów potrzebnych do normalnego funkcjonowania każdej miejscowości. Ważne by przy zakupie wyborze autobusu, autobus był w miarę tani w eksploatacji i utrzymaniu oraz emitował jak najmniej szkodliwych substancji do atmosfery.