Jak już coś malujemy, to najczęściej używamy do tego wałków, bo wówczas pomalowana powierzchnia jest bardziej gładka i nie ma faktury włosia z pędzla. Czasami, niektóre pędzle nawet gubią włosie, które później zostają na malowanej powierzchni i z pewnością nie wygląda to dobrze, ani atrakcyjnie. Dlatego też warto wiedzieć, że na pędzle trzeba uważać, ale również nie da się ich kompletnie pozbyć, bo są potrzebne.

Kiedy korzystamy z pędzla?

pędzle malarskieSkoro tak wiele minusów zauważamy w stosowaniu pędzla, to dlaczego nie mielibyśmy go w ogóle wyeliminować z naszego systemu malowania? Głównie dlatego nie możemy tego zrobić, bo wałkiem faktycznie można malować ściany, można malować większe powierzchnie, sufity, ale wałek wszędzie nie dotrze, wałek nie zawsze da radę pomalować ciężko dostępne przestrzenie i w takiej sytuacji wówczas pojawia się problem. Co zrobić, jeżeli musimy pomalować jakieś bardzo mało miejsca, jakieś ciężko dostępne, do których wałek nie dojedzie? Wtedy właśnie do łaska wracają pędzle malarskie, który może zbyt często traktujemy nie tak dobrze, jak na to zasługują. Warto wiedzieć, że pędzle również pięknie i ciekawie mogą pomalować drewno i powierzchnie drewniane, oczywiście zostawią swój specyficzny ślad, ale kto, co lubi, każdy ma inny gust i niektórym podoba się taka magia pędzli, magia ich włosia. Możemy woleć wałki, ale pędzli nie będziemy w stanie odstawić zupełnie i całkowicie.

Nie musimy od razu nastawiać się negatywnie do pędzli, bo mają one swój urok i mogą pomalować także słabo dostępne powierzchnie, tak więc jak sami widzimy, to mają one swoje plusy. Czasami skorzystanie z pędzli lepiej nam wyjdzie, niż korzystanie z wałka, dlatego warto być otwartym na wszelkie możliwości i sposoby malowania, na wszelkie narzędzia.