Podczas budowy komputera gamingowego należy brać pod uwagę wiele czynników. Surowe osiągi sprzętowe są oczywiście ważne, aczkolwiek wielu początkujących graczy często nie zwraca uwagi na wydajność chłodzenia, czy też zasilania. Powyższe parametry mają równie duży wpływ na pracę komputera jak możliwości podzespołów.

Na co zwrócić uwagę podczas składania komputera

parametry komputera dla graczaMocna karta graficzna, duża ilość pamięci i szybki procesor są niewątpliwie tymi elementami komputera które są najbardziej widoczne, choć często są zależne od pozostałych podzespołów, wpływających na ich pracę. Parametry komputera dla gracza będą optymalne, jeśli wszystkie części składowe w komputerze zostaną dobrane ze względu na jakość ich pracy. Karty graficzne są najbardziej podatne na przegrzanie, nawet jeśli mają doskonałe chłodzenie, i nie będą pracować z pełnią możliwości w komputerze pozbawionym dobrej wentylacji. Podobnie ma się sprawa z procesorami, równie podatnymi na skoki temperatury. Podczas gdy chłodzenie fabrycznie dołączane do części i zestawów komputerowych jest samo z siebie bardzo wydajne, dobrym pomysłem jest wyposażenie wieży komputera w dodatkowe urządzenia chłodnicze, zwłaszcza bardziej zaawansowane chłodzenie wodne do procesora oraz wentylację ciągową. Zasilanie jest również bardzo ważnym, choć często traktowanym nieco banalnie elementem komputera.

Wiele zasilaczy o wysokiej mocy nie ma zbyt dobrej ekonomii energetycznej, pobierając znacznie więcej energii niż wymagane zużycie. Zbyt słaby zasilacz może doprowadzić nawet do uszkodzenia sprzętu, a urządzenie o niskim standardzie energetycznym jest zauważalnie bardziej prądożerne. Bardzo dobrym pomysłem jest więc wybór zasilacza o dużej mocy w najwyższym standardzie energetycznym, by zmniejszyć koszty zużycia energii.