Oryginalne projekty często wymagają wiele pracy i wysiłku. Przekonałem się o tym niedawno, gdy wraz z grupą zostaliśmy zaproszeni przez znajomych odtwórców do pomocy przy pokazach kultury egipskiej. Z przyzwyczajenia, postanowiliśmy wykonać stroje własnoręcznie, bez pomocy współczesnych narzędzi.

Rzadkie materiały do szycia ręcznego

materiały i tkaniny - cenaZwykle z dostępnością materiału nie mamy problemu. Prawie wszystkie lokalne sklepy mają potrzebne nam materiały i tkaniny – cena zazwyczaj nie odstają w takich sklepach od średniej, więc często się w nich zaopatrujemy. Czego nie możemy dostać na miejscu, zamawiamy przez internet ze sprawdzonych sklepów, często takich, które za klientów mają głównie odtwórców i posiadają duży wybór tkanin naturalnych. W tym wypadku jednak, musieliśmy poszukać nieco dalej. Potrzebny nam jedwab naturalny nie był dostępny w żadnym z naszych stałych sklepów. Lokalne sklepy nie zamawiały go w ogóle, bo nie było zapotrzebowania. Przez internet również bywało różnie, bo albo materiał był niedostępny, albo nie było go wcale, tudzież dostępne były tylko mieszanki, nie spełniające naszych potrzeb. Trafiliśmy w końcu na zagranicznego producenta naturalnego jedwabiu. Była to głównie surowa tkanina, aczkolwiek producent oferował również możliwość barwienia, zarówno chemicznego jak i naturalnego. Była to dość droga inwestycja, gdyż tak niespotykany i rzadko dostępny materiał kosztował odpowiednio więcej niż szeroko dostępne syntetyki.

Aczkolwiek projekt już był rozpoczęty i bez wahania zamówiliśmy potrzebne nam materiały. Sprzedawca nawet udzielił nam rabatu za hurtowy zakup. Sama praca z takim materiałem była wyzwaniem, bo była to tkanina o wiele delikatniejsza niż te których używaliśmy. Ale w końcu opłaciło się, bo pokaz przyciągnął duże grono widzów.