W celu optymalizacji procesów zachodzących w zakładach przemysłowych konieczne jest określenie poziomu odniesienia. W tym celu należy kontrolować zużycie poszczególnych mediów i na podstawie tego podejmować decyzje o ewentualnych modernizacjach czy inwestycjach. Żeby było to możliwe koniecznie należy zastosować zaawansowaną aparaturę pomiarową. Dotyczy to w szczególności wielkości elektrycznych, które są niezwykle istotne.

Jak przeanalizować sieć elektryczną?

nowoczesny analizator sieciTo właśnie energią elektryczną jest bowiem zasilana większość maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych w codziennych zadaniach. Szczególną uwagę należy zwrócić na sprzęty, które pobierają dużą moc. Mogą one bowiem wprowadzać do sieci zakłócenia co wpłynie na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Żeby tego uniknąć należy zastosować nowoczesny analizator sieci, który umożliwi bieżący pomiar wszystkich najważniejszych wielkości. Można tutaj wspomnieć chociażby o wartości napięcia zasilającego, poborze prądu czy wszelkiego rodzaju współczynnikach charakteryzujących różne zjawiska. Można tutaj wspomnieć chociażby współczynnik zawartości harmonicznych w przebiegu prądu czy napięcia. Niezwykle ważnym parametrem jest również współczynnik mocy, który określa wydajność całego procesu. Powinien być on zbliżony jak najbardziej do jedności.

Jeśli odbiega znacznie od tej wartości w układzie konieczna jest kompensacja mocy biernej pojemnościowej lub indukcyjnej. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia. Niektóre z nich umożliwiają pomiar sieci jednofazowych inne trójfazowych. Podczas zakupu należy zwrócić na to szczególną uwagę. Inną istotną kwestią jest również dokładność pomiaru. Im zmierzona wartość jest dokładniejsza tym lepsze decyzje można podjąć co do ewentualnych modernizacji czy inwestycji.