Jednym z bardzo ważnych elementów w naszym domu jest oświetlenie. Od odpowiedniego oświetlenia zależy efekt oraz komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Zagłębiając się w temat okazuje się również, że oświetlenie należy dobrać odpowiednio do pomieszczenia.

Plafon – nowoczesne  oświetlenie w domu

plafony kryształowe nowoczesneAnalizując temat oświetlenia w naszym domu spotkać się można z opinią, iż architekci oraz projektanci rozróżniają światło użytkowe oraz dekoracyjne. W różnych pomieszczeniach potrzebujemy różnego rodzaju światła, w zależności od wykonywanych czynności. Projektanci zalecają łączenie obu rodzajów światła w domach. W łazience czy kuchni potrzebne jest światło na tyle dobre aby ułatwić nam korzystanie z tych pomieszczeń. Salon jako centralne pomieszczenie naszego domu, jako miejsce, w którym przyjmujemy gości lub miejsce w którym wypoczywamy powinien dawać nam możliwość zastosowania różnych rodzajów światła. Mniej lub bardziej intensywne. W zależności od tego do czego akurat jest wykorzystywany. W salonie zazwyczaj stosuje się światło górne np. lampy lub żyrandole. Idealne podczas przyjmowania gości. Warto jednak mieć do dyspozycji coś mniej intensywnego, coś co ułatwi nam wieczorny wypoczynek oraz nada klimatu. Idealnie do tego nadają się kinkiety, lampy stojące czy plafony. W stylowym salonie świetnie sprawdzają się plafony kryształowe nowoczesne i bardzo designerskie. Tego typu oświetlenie często daje wiele innych możliwości takich jak zmiana barwy światła ( kolory), ściemnianie lub rozjaśnianie lub efekty specjalne uzyskane dzięki kryształom. Plafon doskonale łączy w sobie obie funkcje światła ponieważ poza funkcja oświetleniową, bijące od plafonu światło pięknie dekoruje wnętrze dając mu niebanalnego i nowoczesnego wyglądu.

Oczywiste jest jednak to, że każdy sam musi zdecydować jakiego oświetlenia potrzebuje w pomieszczeniach własnego domu. Światło użytkowe musi dawać nam komfort pracy przy nim. Jednak wybór oświetlenia dekoracyjnego to już bardzo indywidualna sprawa zwłaszcza w sytuacji gdy rynek oferuje olbrzymią ilość rozwiązań.