Właściwa izolacja budynku to podstawowy parametr generujący w przyszłości niewielkie koszty utrzymania nieruchomości. Odpowiednie zabezpieczenie przed zimnem zapewnia dopasowana do wymagań, odpowiednio gruba warstwa izolacji. Pamiętajmy jednak, że grubość materiału izolacyjnego nie zawsze jest najważniejsza i niekoniecznie świadczy o najlepszych jego parametrach.

Płyta pir i pur – zalety izolacji

płyty pirKlasyczne materiały termoizolacyjne takie jak wełna mineralna i styropian w dalszym ciągu są powszechnie i chętnie stosowane do ociepleń budynków. Jednak na rynku budowlanym raz po raz pojawiają się nowe, ciekawe materiały do termoizolacji, których parametry znacznie przewyższają te oferowane przez tradycyjne materiały. Mowa tu o płytach termoizolacyjnych, których wykorzystanie jest coraz bardziej powszechne i różnorodne zarazem. Na początku warto wspomnieć o współczynniku przewodzenia ciepła, czyli o parametrze, który decyduje o jakości izolacji termicznej. Im współczynnik ten jest niższy, tym lepiej materiał izoluje i chroni przed wychładzaniem, a także przed przegrzewaniem. Dla porównania należy wspomnieć, że współczynnik przewodzenia ciepła lambda w przypadku płyt styropianowych lub wełny mineralnej wynosi 0,031 W/(m.K.), a w przypadku nowoczesnej płyty pir jest to jedynie 0,020 W/(m.K.). Takie rozwiązanie pozwala na użycie znacznie cieńszej warstwy izolacji, aby otrzymać podobny efekt cieplny, lub też znaczne poprawienie parametrów termoizolacyjnych budynku przy wykorzystaniu nieco grubszej płyty pir. Termoizolacyjne płyty pur i pir są to materiały wykonane przede wszystkim z pianki poliuretanowej, a różnią się między sobą szczegółowym składem. Ich budowa może być otwarto lub zamkniętokomórkowa, przy czym ta druga stanowi najlepszą termoizolację oraz ochronę przed chłonięciem wilgoci.

Płyty termoizolacyjne to doskonała konkurencja dla klasycznych materiałów ocieplających. Ich parametry zdecydowanie przewyższają parametry wełny i styropianu, a dzięki zastosowaniu różnorodnych okładzin mogą znaleźć zastosowanie przy wielu projektach.