Nadużywanie alkoholu w znaczny sposób wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Choroba alkoholowa dotyka ludzi w różnym wieku bez względu na pochodzenie i majętność. Zaburza funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie, a często prowadzi do ruiny finansowej. Jest przewlekłą chorobą o podłożu psychosomatycznym, która wymaga specjalistycznego leczenia. Skuteczne leczenie możliwe jest jedynie, jeśli alkoholik jest świadomy swojego problemu i pragnie skończyć z nałogiem.

Odtruwanie i regeneracja organizmu w leczeniu alkoholizmu

regenerujące odtrucia alkoholowePierwszym etapem, po uświadomieniu sobie problemu, jest detoks organizmu. Najbardziej skuteczne i sprawdzone są regenerujące odtrucia alkoholowe oferowane w specjalistycznych ośrodkach, w których detoks przebiega pod okiem lekarzy. Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje, że w organizmie gromadzą się liczne toksyny i zaburzają funkcjonowanie organizmu oraz świadome myślenie. Po zdiagnozowaniu ogólnego stanu pacjenta przystępuje się do czynności związanych z odtruwaniem po alkoholu i regeneracją organizmu. Pacjent jest nawadniany, podaję mu się liczne witaminy i mikroelementy, a także inne środki farmakologiczne pomagające w walce z zespołem abstynencyjnym. Proces detoksykacji uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby oraz ilości spożytego alkoholu i może trwać od dwóch do kilku dni i przebiegać w zróżnicowany sposób.

Im bardziej postępująca choroba, tym okres się wydłuża i pojawiają się liczniejsze problemy związane z psychiką, omamami i objawami fizycznymi w formie bóli, drgawek, a nawet ataków padaczkowych. Czasem wymagana jest wizyta na oddziale szpitalnym. Detoksykacja jest wprowadzeniem do świadomej terapii i wstępem do długiego i trudnego okresu wychodzenia z nałogu. Kompleksowe terapie obejmują spotkania z psychologami i terapeutami w gronie współuzależnionych i na indywidualnych sesjach. Proces często przynosi pozytywne rezultaty, wymaga jednak ogromu zaangażowania osoby uzależnionej i chęci wyjścia z nałogu.