Dzięki lekturze starych pamiętników czytelnicy dowiedzieli się, że ocalała w czasie wojny kamienica na rogu ulicy, skrywa nieodkryte dotąd tajemnice. Jedną z nich jest koperta, w której znajduje się adres miejsca, gdzie ukryty jest skarb. Zainteresowani postanowili odszukać tę kopertę, chociaż w pamiętnikach nie ma dokładnego opisu, gdzie może się znajdować.

Jak znaleźć tajemniczą kopertę?

koperta c6Kamienica, w której trwają poszukiwania, od wieków nie była remontowana. Jest tu mnóstwo zakamarków, schowków i nisz, bardziej lub mniej zagospodarowanych. Do każdego z nich trzeba zajrzeć, przetrząsnąć sterty śmieci i nikomu nie potrzebnych gratów. Trudzą się więc poszukiwacze. Penetrują wszystkie trzy piętra, zaglądają w każdy kąt. Poszukiwania są chaotyczne i nie rokują sukcesu. Wobec tego poszukiwacze tajemniczej koperty, czyli skarbu, postanawiają się zorganizować i sensowniej ukierunkować swoją działalność. Cały teren poszukiwań podzielili na sektory. Do każdego sektora wyznaczyli konkretne osoby. Oddzielną grupę skierowano do poszukiwań w piwnicy. Po kolejnej godzinie poszukiwań, ktoś krzyknął: Jest! Jest koperta c6! W geście tryumfu podniósł rękę, trzymając w niej małą, pożółkłą ze starości i mocno zabrudzoną kopertę. Zgodny okrzyk radości poszukiwaczy nie zapowiadał tego, co nastąpiło chwilę później.

Wybuchła straszna awantura o podział skarbu, który za chwilę miał znaleźć się w ich posiadaniu. Po dłuższej chwili, ktoś rozsądny zaproponował, aby najpierw otworzyć kopertę i sprawdzić gdzie jest ukryty skarb. Z największą delikatnością, aby nie uszkodzić, otworzono kopertę i do stóp zebranych wypadło, wycięte z czerwonego papieru…. serce, a na nim napis: „Miej serce i patrzaj w serce”. Te proste słowa Poety, autor pamiętników uznał za skarb największy i adresował go potomnym.