Opieka nad noworodkiem i niemowlakiem może sprawiać rodzicom sporo kłopotów, zwłaszcza na samym początku, kiedy nie mają jeszcze doświadczenia. Coraz więcej z nich decyduje się na zastąpienie jednorazowych pieluszek, wielorazowymi.

Czym są formowanki?

formowanka opinieStosowanie pieluszek jednorazowych jest z pewnością bardzo wygodne i praktyczne, bo po każdym zabrudzeniu ląduje ona w koszu, a maluchowi zakładamy nową. Jednak nie pozwalają on skórze dziecka oddychać, ponieważ są sztuczne, co może się przyczynić do powstawania częstych oparzeń. Z pomocą  przychodzą tu pieluszki wielorazowe, z których kiedyś korzystały nasze mamy i babcie. Ich jedynym minusem jest konieczność prania wkładów, ale niewątpliwą zaletą jest to, iż są naturalne i pozwalają skórze oddychać. Niemalże każda formowanka opinie ma bardzo dobrą, ponieważ sprawdza się zwłaszcza w nocy. W sprzedaży dostępne są formowanki w kilku rozmiarach, które opasujemy do wieku i wagi malucha. Stanowią one miękki otulacz wewnątrz którego znajduje się chłonny wkład, najczęściej bambusowy, ale może być także tetrowy z bawełny. Trzeba pamiętać, że formowanka przemaka, zatem trzeba ją stosować ze specjalnym otulaczem wełnianym lub PUL, ponieważ one zatrzymują wilgoć. Jeżeli chodzi o częstotliwość zmiany wielorazowej pieluszki, to należy to wykonywać co kilka godzin, czyli tak jak klasyczną wielorazową pieluszkę. Stosując formowanki najlepiej zaopatrzyć się w specjalny worek na brudne pieluszki, w którym można je trzymać przez maksymalnie kilka godzin.

Rodzice często przy zakupie pieluszek czy ogólnie produktów dla dzieci, kierują się opiniami innych rodziców, ponieważ są one dla nich wyznacznikiem jakości danego produktu. W przypadku formowanek opinie są bardzo istotne, bo na rynku znajdziemy ich wiele rodzajów.