Dla większości przedsiębiorców rejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej jest czymś oczywistym, ponieważ prowadzą ją dla klientów indywidualnych. Do wyboru mają kilkanaście modeli kas, które mogą działać stacjonarnie lub mobilnie.
Czy firmy budowlane muszą mieć kasy online?
To, czy dany przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną, jest jasno określone w ustawie o podatku od towarów i usług. Ogólna zasada mówi, że każda firma handlowa i usługowa, która przeprowadza transakcje i świadczy usługi na rzecz klientów indywidualnych, musi na niej rejestrować sprzedaż. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, ale są też zapisy mówiące kto musi zakupić kasę online. Z pewnością kasa fiskalna dla budowlańca, kosmetyczki czy fryzjerki musi być w w wersji online, czyli z wbudowanym modułem do zdalnego łączenia się z Centralnym Repozytorium Kas. Jest to dość nowy obowiązek, ponieważ pierwsze branże nią objęte musiały się dostosować w dwa tysiące dziewiętnastym roku i od tej pory co roku ich lista się poszerza. Firmy budowlane bez względnie od pierwszego lipca dwa tysiące dwudziestego pierwszego roku muszą rejestrować sprzedaż na kasach online. Mogą nabyć kasy stacjonarne, które wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania albo mobilne z wbudowanymi akumulatorami. Oba modele spełniają te same funkcje i można je skonfigurować w szerokim zakresie. W branży budowlanej najlepiej się sprawdzają kasy mobilne, ponieważ usługi są świadczone w terenie i też tam często odbywa się rozliczenie.
Każdy budowlaniec, który musi nabyć swoją pierwszą kasę fiskalną, może liczyć na dofinansowanie do jej zakupu w wysokości do siedmiuset złotych. To znacząca pomoc, biorąc pod uwagę ceny urządzeń fiskalnych. Za najtańszy model trzeba zapłacić około tysiąc złotych.