Naturalny kamień wchodzi w reakcje z różnymi substancjami pojawiającymi się w powietrzu. Zabytkowe kamienice posiadają najczęściej elementy z piaskowca. Są to kamienne obramienia drzwi, okien oraz elementy elewacji. Żeby przywrócić kamień do dawnego stanu, warto co jakiś czas poddawać powierzchnie kamienia naturalnego konserwacji. Dokładne czyszczenie wykonują profesjonalne firmy.
Jak często czyścić kamień na elewacjach kamienic?
Właściciele, zarządcy i mieszkańcy kamienic zabytkowych często zastanawiają się, w jaki sposób dokładnie wyczyścić kamień na elewacjach. Powierzchnie ścian tynkowanych poddaje się renowacji i malowaniu. Odnawianie murów zewnętrznych to wieloetapowy proces. Jeśli część elewacji wykonana została z kamienia, to trzeba dostosować odpowiednią technikę czyszczenia i środki chemiczne. Profesjonalne doczyszczanie kamienia jest niezbędne, gdy na elewacji pojawiły się napisy typu graffiti. Wówczas zarządca nieruchomości powinien umówić się na doczyszczanie z profesjonalną firmą. Można przy okazji poddać renowacji powierzchnie wykonane z naturalnego kamienia. Po gruntownym czyszczeniu usunięte zostają zalegające w szczelinach i zagłębieniach, warstwy kurzu. Dodatkowo piaskowiec narażony jest na działanie kwaśnych deszczy, smogu, kurzu i innych opadów atmosferycznych. Kamienne elementy odnajdziemy też w zabytkowych willach mieszkalnych oraz obiektach sakralnych.
Wśród usług wykonywanych przez profesjonalną firmę czyszczącą, znajduje się renowacja kamienia. W zabytkowych budowlach często pojawia się piaskowiec. może to być element wystroju elewacji kamienic, willi mieszkalnych, budynków urzędowych i sakralnych. Bez względu na przeznaczenie nieruchomości, warto zlecić doczyszczanie powierzchni kamiennych fachowcom.