Z pewnością każdy posiadacz samochodu chce, aby jak najdłużej wyglądało ono jakby dopiero opuściło salon. Jednak w rzeczywistości bardzo szybko pojawiają się na lakierze rysy, uszkodzenia, a nawet rdza, które skutecznie szpecą wygląd lakieru.
W jakiej formie są odrdzewiacze do samochodu?
Charakterystyczne brązowe plamy na błotniku, bąbelki na farbie czy mokra wykładzina pod nogami po podróży w ulewie, z pewnością oznaczają, że nasz samochód zaatakowała rdza. Korozja pojazdu jest nieunikniona, ale można ją skutecznie opóźnić, stosując odpowiednia pielęgnacje i konserwacje. Możemy oddać auto do warsztatu i zlecić wykonanie kompleksowych prac, które zabezpieczą i odświeżą powłokę lakierniczą, ale za takie usługi trzeba sporo zapłacić. Równie dobrze można samemu zadbać o stan karoserii stosując profesjonalny odrdzewiacz do auta, który kupimy w każdym sklepie motoryzacyjnym. Jest to profesjonalny środek, który dzieli się na kwasy, penetratory i substancje wiążące. Najczęściej odrdzewiacz można kupić w postaci spray’u, płynu lub żelu. Najtańsze są odrdzewiacze w spray’u, które działają szybko, ale powierzchniowo. Można je aplikować miejscowo bezpośrednio na karoserię lub śruby czy zawiasy. Równie dobrze środek ten jest dostępny w formie płynu, który nakłada się przy pomocy gąbki lub szmatki i wciera. Taki środek dodatkowo zabezpiecza lakier i nawilża, przez co staje się on bardziej odporny na korozję. Ostatnim rodzajem żelowe odrdzewiacze, które są najskuteczniejsze ze wszystkich.
Przeciętna cena za odrdzewiacz to około dziesięć – dwadzieścia złotych. Warto je mieć pod ręką w samochodzie i używać zaraz jak pojawią się pierwsze symptomy rdzy. Niezabezpieczona rdza szybko się rozprzestrzenia, pochłaniając znaczą część karoserii.