Uzależnienie może przydarzyć się w każdym wieku, jednak najczęściej popadają w nie osoby dorosłe. Dzieje się to w wyniku różnorodnych czynników. Niektórzy popadają w nie z powodu presji w pracy, inni z powodu domowych kłótni, a jeszcze inni z powodu długów i zaległości w rachunkach. 

Ośrodki terapeutyczne dla dorosłych 

ośrodek terapii uzależnień dla dorosłychPicie to droga donikąd. Jednak osoba uzależniona zupełnie tego nie zauważa. Dla niej to kwestia rytuału i sposób na radzenie sobie z rzeczywistością, z którą się nie identyfikuje, bądź nie jest szczytem jej marzeń. Często zaczyna się od imprez, na których alkohol leje się strumieniami. Najpierw jedna w tygodniu, potem dwie, a potem picie przez cały tydzień. Na początku tylko po pracy, ale potem nawet w pracy. Alkoholik nie kontroluje swojego nałogu i często nic nie pamięta. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem dla takiej osoby może okazać ośrodek terapii uzależnień dla dorosłych. W takim miejscu można odbyć terapię zamkniętą, podczas której pacjenci są pozbawieni kontaktu ze światem zewnętrznym. Nie mogą również korzystać z internetu, telefonów komórkowych i telewizji. Terapia opiera się na sesjach psychoterapeutycznych oraz warsztatach psychologicznych, na których osoby uzależnione uczą się dlaczego podejmują takie, a nie inne decyzji oraz jak temu zaradzić w przyszłości. Jednak w programie terapii jest też miejsce na aktywność fizyczną i pacjenci mają dostęp do boiska, świetlicy, czy też pływalni. Oczywiście nie mówimy tu o wszystkich, lecz wybranych ośrodkach. 

Zgłoszenie się na terapię do ośrodka leczenia uzależnień jest dla osoby pijącej bardzo ciężkie. Wszak wiele z nich uważa, że całkowicie kontroluje swój nałóg i nie wiedzieć czemu, rodzina i bliscy się czepiają. To oczywiście mechanizm wypierania, który jest charakterystyczny dla każdego nałogu.