Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dzięki której możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent na rachunkach za ogrzewanie oraz za grzejniki, ponieważ w przypadku montażu tego typu instalacji nie potrzeba dużej ilości grzejników.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja

Razem z mężem rekuperacja śląskniedawno się wybudowaliśmy dlatego wiem, że o rekuperacji warto pomyśleć już na etapie projektu, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie ukryć kanały wentylacyjne, którymi będzie przemieszczać się powietrze. Jeśli zdecydujemy się na tego tupu wentylację kiedy budynek będzie już postawiony niezbędne będą poprawki, które wiążą się z dodatkowymi kosztami. Sercem całego systemu wentylacji lub inaczej centralą jest rekuperator, który posiada wymiennik służący do odzysku ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Jeden strumień to zimne powietrze, które pobierane jest z zewnątrz i oczyszczane z wszelkich zanieczyszczeń dzięki filtrom. Drugi strumień to powietrze ciepłe , ale brudne, zużyte i wilgotne wyciągane z pomieszczeń przez anemostaty czyli okrągłe kratki umieszczone na ścianach bądź na suficie. Te dwa strumienie spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła czyli w rekuperatorze, ale co ważne nie mieszają się ze sobą. Ciepłe powietrze oddaje swoje ciepło  a zimne i czyste powietrze przejmuje to ciepło z powrotem. To właśnie od rekuperatora biegnie system kanałów wentylacyjnych o zróżnicowanej średnicy dzięki którym przemieszcza się powietrze. Rekuperacja Śląsk to idealne rozwiązanie do domu energooszczędnego.

Jeśli zdecydujemy się na budowę domu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła należy pamiętać o tym, aby wynająć profesjonalną firmę z dużym doświadczeniem oraz ogromną wiedzą, ponieważ tylko dobrze zamontowana instalacja pozwoli na zaoszczędzenie kosztów związanych z ogrzewaniem.