Preparat gruntujący jest produktem, którego nie może zabraknąć przed rozpoczęciem prac tynkarskich bądź też malarskich. Wbrew pozorom nanoszenie gruntu jest etapem, który przyniesie korzyści zarówno na etapie tynkowania i malowania, jak i późniejszym użytkowaniu pomieszczenia. Dlaczego więc środek gruntujący jest tak ważny? 

Jaki preparat gruntujący wybrać? 

środek gruntującyGłównym zadaniem jeśli chodzi o środek gruntujący jest wzmocnienie podłoża. Dzięki odpowiednim składnikom zawartym w produkcie nie powoduje ono pylenia, co przekłada się na większy komfort podczas wykonywania kolejnych zadań. Jego wykorzystanie wiąże się również z samą oszczędnością. Sprawia bowiem, że powierzchnia staje się mniej chłonna, przez co na późniejszych etapach potrzebujemy znacznie mniej produktów, takich jak  np. farba. Warto jednak wiedzieć, że nie istnieje jeden idealny środek gruntujący do każdego podłoża. Preparaty różnią się między sobą ze względu na podłoże, na którym zostaną zastosowane jak i substancje, które w późniejszych etapach zostaną na nie nałożone. Możemy wyróżnić między innymi grunty wzmacniające podłoże, zwiększające przyczepność, zmniejszające i wyrównujące chłonność podłoża, odcinające odpływ wilgoci oraz wykorzystywane pod hydroizolację. Do wzmocnienia powierzchni wykorzystywane są grunty głęboko penetrujące. Ich zadaniem jest również zwiększenie przyczepności klejów, tynków, farb, glazur oraz innych materiałów stosowanych w późniejszych etapach. 

Przed wyborem środka gruntującego należy zastanowić się nad funkcjami, które będzie spełniał. Nie należy jednak rezygnować z tego rodzaju preparatów chociażby pod farby, błędnie myśląc, że jest to niepotrzebny wydatek. W ostateczności bowiem kupując grunt zaoszczędzimy dzięki mniejszemu zużyciu farby.