Zawód rzeczoznawcy kojarzymy głównie z obrotem nieruchomościami. To prawda, najczęściej właśnie wtedy stykamy się z koniecznością wiarygodnej wyceny. Jednak to nie jest jedyny przypadek, kiedy rzeczoznawca może okazać się nam wręcz niezbędny. Rzeczy ruchome też niejednokrotnie są niewiadomej wartości, którą może określić tylko specjalista.

Wycena rzeczoznawcy pomaga w obrocie

rzeczoznawca SosnowiecPosiadając ocenę rzeczoznawcy, mamy potwierdzone na papierze, jaka jest wartość rynkowa określonej rzeczy. Dzięki temu łatwiej możemy negocjować cenę z kupującym, ponieważ naocznie może on zobaczyć, że nie zawyżamy ceny z chytrości i mamy ku temu wiarygodne podstawy. Rzeczoznawca Sosnowiec ocenia nie tylko nieruchomości. Jeżeli otrzymamy w spadku jakieś cenne antyki, które mogą być coś warte, ale nie mamy pojęcia ile, również warto udać się do specjalisty. Może się okazać, że taki antyk ma naprawdę ogromną wartość. Podobnie z obrazami, które kiedyś kupiliśmy, a później chcemy je sprzedać, ale nie wiemy za ile. W przypadku sztuki skoki wartości potrafią być ogromne i to na przestrzeni stosunkowo krótkich okresów czasu. Także numizmatycy, kolekcjonujący monety, często zwracają się do rzeczoznawcy, aby dowiedzieć się, czy ich kolekcja wraz z upływem lat zyskała na wartości. Spektrum działania rzeczoznawców jest zatem bardzo szerokie i w zasadzie możemy się ich radzić za każdym razem, gdy mamy wątpliwości co do wartości rzeczy.

Zwłaszcza kolekcjonerzy – nie tylko monet, ale także właśnie antyków, czy dzieł sztuki – potrzebują solidnej wyceny posiadanych przez siebie dóbr. Ich sprzedaż po cenie mierzonej „na oko” może okazać się całkowicie nietrafiona i narazić nas na poważne straty, których przecież z łatwością możemy uniknąć otrzymując dokument z wyceną.