Lotnictwo jest dość ciekawym tematem – jeszcze raptem kilka setek lat temu ludzie nie sądzili, że będzie to kiedykolwiek możliwe. Teraz samoloty krążą po całym świecie i nikogo to nie dziwi. O ile budowa samolotu jest dość szeroko znana, o tyle materiały z których jest wykonany nie są. Dlatego postaram się teraz przybliżyć, z jakich materiałów wykonany jest nasz typowy samolot.

Stal odporna na ekstremalne warunki

stal 25CrMo4Jak wiadomo, samolot musi wytrzymać całą gamę nieprzyjaznych warunków – od ogromnej prędkości, zmiennego ciśnienia i naporu powietrza. Najciężej utrzymać jest do w jednym kawałku, dlatego do spawania elementów razem potrzebny jest najmocniejszy możliwy materiał. Stal 25CrMo4 jest stopem stali z dodatkiem chromu oraz molibdenu – to właśnie ją wybiera się jako materiał na części spawane w przemyśle lotniczym. Służy ona do cieplnego ulepszenia konstrukcji, dzięki czemu spaw trwale utrzymuje razem wszystkie połączone elementy. Dopiero w stanie wyżarzonym zmiękczająco staje się ona podatna na cięcia mechaniczne i jest możliwa do skrojenia, dlatego nie ma co obawiać się o moc konstrukcji. Stal ta służy też w innych przemysłach, w których konieczna jest duża wytrzymałość – na przykład robi się z niej elementy silników i przewody parowe. Wszystkie te elementy znane są z wysokich temperatur, w jakich naturalnie się znajdują – co jednoznacznie podkreśla trwałość tego materiału.

To jest właśnie stal 25CrMo4 – wytrzymała w każdych warunkach, niezależnie jak ekstremalnych. Jeżeli bez trudu utrzymuje szybujący na niebie samolot w całości, to na pewno nie będzie miała problemu z utrzymaniem czegokolwiek, niezależnie od warunków. Dlatego jest to materiał, nad którym w razie potrzeby warto się zastanowić. W końcu samolotów nie robiliby z byle czego!