Mieszkanie poza centrum miasta posiada wiele zalet, ale nie można też zapominać o wadach, takich jak utrudniony dojazd, czy duża ilość czasu spędzona w korkach, aby przedostać się z powrotem do domu. Jednakże posiadanie własnego ogrodu, w którym można spędzać każdą wolną chwile, nie musząc martwić się o zanieczyszczenie sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę do aglomeracji.

Walka z ptakami niszczącymi owoce

przeciw ptakomLudzie, którzy mają w swoich ogrodach różne rośliny, zazwyczaj posiadają też takie, których owoce są jadalne. Borówki amerykańskie, czy też porzeczki, zarówno czerwone, jak i czarne, padają jednak łupem ptaków, które nie zwracają zbytniej uwagi na reakcję właścicieli. Taka sytuacja jest bardzo denerwująca, ponieważ często człowiek nie ma nawet szansy doczekania się dojrzałych owoców, które sam wyhodował. Istnieją jednak różne sposoby, chroniące rośliny przed niechcianymi gośćmi. Specjalne strachy przeciw ptakom pozwalają posiadaczom zarówno sadów, jak i mniejszych upraw na odstraszenie mniejszego ptactwa, które to najczęściej jest głównym szkodnikiem. Walka z nimi nie wydaje się więc taka trudna. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że bardzo często nie wystarczy zwykły manekin, który ma być podobny do człowieka. W sprzedaży dostępne są jednak specjalne figury ptaków, których boją się mniejsze zwierzęta. Postawienie kilku takich ozdób w ogrodzie powinno skutecznie rozwiązać problem znikających owoców i pozwolić właścicielowi na ich zebranie.

Straszaki, które stawiane są przez sadowników między drzewkami pozwalają na ochronienie zbiorów i skuteczne odstraszenie szkodników. Mają one zastosowanie również w mniejszych ogrodach, w których posiadamy zaledwie kilka roślin, mogących być narażone na przedwczesne zjedzenie.