Coraz więcej mówi się o certyfikatach energetycznych, które wykonywane są dla różnych budynków. Nazywane są one również świadectwami energetycznymi lub świadectwami charakterystyki energetycznej. Certyfikat jest niczym innym jak dokumentem, który ocenia zużycie energii w danym budynku.

Energia pierwotna i energia końcowa w świadectwach energetycznych

świadectwa charakterystyki energetycznej dolnośląskieW dokumencie znajdują się informacje dotyczące tego, jakie jest dokładne zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną. Ta energia określana jest skrótem EP i jest to energia, która musi zostać dostarczona do budynku, aby ten mógł spełniać różne funkcje. W świadectwie znajduje się również specyficzny wskaźnik EK, który określa dokładnie energię końcową. Potrzeby w domach jednorodzinnych i mieszkaniach są różne. Energia zużywana jest na wiele sposobów. Właśnie dlatego świadectwa charakterystyki energetycznej dolnośląskie są dobrym rozwiązaniem, bo pozwalają ocenić, ile energii potrzeba i jak zaoszczędzić. Energia jest potrzebna np. do ogrzania budynku. Wiadomo, że jest wiele metod ogrzewania: ogrzewanie centralne, kominki z płaszczem wodny, ogrzewanie gazowe, olejowe. Każdy rodzaj ogrzewania wiąże się z dostarczaniem źródła energii. Certyfikat jest w stanie doprowadzić do maksymalizacji ogrzewania przy zużyciu jak najmniejszych kosztów. Każdy właściciel budynku chciałby zaoszczędzić na rachunkach. Szczególnie jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne czy gazowe.

W dokumencie znajdą się wskazówki dotyczące tego, jak to zrobić, by budynek był ogrzewany, zapewniał komfort cieplny, ale by to ogrzewanie nie pochłaniało majątku. Dzięki certyfikatowi można zbudować dom, który będzie energooszczędny. Taki dom nie potrzebuje wiele energii pierwotnej, a wskaźnik energii końcowej jest w nim bardzo zadowalający. Warto zastanowić się nad zaprojektowaniem takiego certyfikatu.