Polskie prawo drogowe stanowi, że przewożony ładunek musi być zabezpieczony na tyle dobrze, aby się nie przesuwał podczas jazdy, nie zasłaniał tylnych świateł, nie spadł nam z przyczepy. Jest to zrozumiały przepis, jednak nie każdy posiada pasy transportowe w swoim domu, a nie zamierza ich kupować na jednorazowe użycie, ponieważ nie są one aż tak tanie.

Taśmy do zabezpieczenia ładunku

taśma poliestrowaJednym ze sposobów zabezpieczenia ładunku przez przesuwaniem się na przyczepce jest użycie taśm. Taśma poliestrowa wykonana z bardzo wytrzymałych tworzyw sztucznych, zawierających w swoim składzie w prawie osiemdziesięciu pięciu procentach poliester, dzięki temu taśmy są bardzo elastyczne. Ich rozciągliwość pozwala na dopasowanie do każdego rodzaju ładunków. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje taśm poliestrowych, taśmy gładkie i szorstkie. Taśmy gładkie są dedykowane do dużych, ciężkich ładunków już wcześniej scalonych ze sobą. Przy pomocy taśmy gładkiej możemy przymocować do przyczepki palet z kostką brukową, cementem, pustakami czy czymkolwiek innym już wcześniej scalonym ze sobą np. folią. Folie szorstkie używane są do przewożenia produktów lżejszych, składających się z większej ilości małych elementów. Dzięki szorstkiej powierzchni taśma po zaciśnięciu wgryza się w ładunek, zapobiegając jego przesuwaniu się. Taśmy możemy stosować zamiennie, jednak jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność, że nasz ładunek jest bezpieczny i dowieziemy go na miejsce bez żadnych niespodzianek, powinniśmy się stosować do wyżej wymienionych zaleceń.

Taśmy transportowe z poliestru kupić możemy w każdym sklepie budowlanym, taśm kupuje się na metry, występują one w szerokościach od centymetra do nawet i dziesięciu. Metr bieżący taśmy to koszt około złotówki. Do taśmy dostajemy w zestawie metalowe zapięcie pozwalające na trwałe przymocowanie taśmy do ramy przyczepki lub taśmy do taśmy.