Dla większości kierowców późna jesień oznacza czas przygotowań do sezonu zimowego, który wymaga od nich pewnych zmian. Pierwsza dotyczy wykorzystywanego przez nich ogumienia opon. Stąd konieczność udania się do warsztatu lub wulkanizatora, aby zastąpić letnie opony zimowymi. Robi się to przy pomocy specjalnych urządzeń nazywanych montażownicami. Pamiętać jednak trzeba, że po takiej usłudze konieczne jest też ich wyważenie.

Wymiana kół za pomocą montażownicy

montażownica do oponWłaściciele pojazdów muszą w ciągu roku pamiętać o wielu istotnych czynnościach, w tym wymianie ogumienia kół co pół roku. Dotyczy to kompletu na okres letni, a także na czas miesięcy zimowych. W zakładach mechanicznych i wulkanizacyjnych używa się w tym celu urządzeń, takich jak montażownica do opon. Posiadają one specjalną budowę i silniki napędzające, dzięki którym oddzielenie elementu gumowego od felgi jest szybkie. Po nałożeniu nowej opony i montażu całego koła do samochodu pamiętać trzeba także o odpowiednim wyważeniu, aby zwiększyć bezpieczeństwo i nie narazić pojazdu na szybsze zużywanie się niektórych elementów lub błędne działanie części systemów. Nowoczesne montażownice wyposażane są bardzo często w wyważarki, dzięki czemu cały proces można ukończyć za jednym razem, skracając czas potrzebny do wykonania usługi. Żeby mieć pewność, że nowe ogumienie zostało założone poprawnie, należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych warsztatów.

Dwa razy w roku większość kierowców powinna udać się do zakładu mechaniki samochodowej lub wulkanizacji, aby wymienić ogumienie opon. Do realizacji tej usługi niezbędna jest montażownica. To urządzenie pozwalające na szybkie oddzielenie elementów koła i nałożenie nowego kompletu opon. Po jej zastosowaniu konieczne jest jednak wyważenie, aby zapobiec szybszemu zużywaniu się nowych elementów.