Wszystkie dzieci lubią zabawki. Jednak, kupując dla nich zabawki często zapominamy o walorach edukacyjnych tych prezentów. A kiedy chcemy by dziecko miało coś, co zainteresuje je na dłuższy czas to często zamiast się wysilić, sadzamy je przed telewizorem lub tabletem… Lepiej postawić na zabawki edukacyjne.

Dlaczego zabawki edukacyjne są tak ważne?

zabawki edukacyjne dla dzieciTo zrozumiałe, że każdy rodzic chce mieć chociaż chwilę spokoju i czasami pozwala bawić się dziecku samemu. Dlatego w czasie rozwoju pociechy tak przydatne są zabawki edukacyjne dla dzieci. I wtedy ważne jest to by zabawka, którą damy dziecku oddziaływała na jego rozwój. Dużo zabawek edukacyjnych jest jednocześnie zabawkami interaktywnymi, więc bardzo łatwo przyciągają one uwagę dziecka i skupiają na sobie całe ich zainteresowanie. Ale tradycyjne zabawki, te które np. nie świecą też będą dobre. Zabawki edukacyjne to również świetne rozwiązanie kiedy dziecko nie bawi się same, a właśnie z opiekunem. Dzięki zabawkom edukacyjnym dziecko poprzez zabawę łatwo się uczy. Przykładem mogą być zabawki do nauki pisania i czytania. O wiele łatwiej jest przekonać dziecko do zapamiętywania literek używając zabawki, której wygląd związany jest z jego ulubioną bajką, niż kazać usiąść dziecku przy biurku i zmuszać je do pisania. Albo nauka chemii przy pomocy zabawek interaktywnych już w wieku przedszkolnym? Nic trudnego! Takich zestawów do doświadczeń jest masa.

Oczywiście to nie tak, że nie mamy pozwalać dzieciom na żadne rozrywki i przez cały czas skupiać się tylko i wyłącznie na tym by bawiły się wartościowymi zabawkami i uczyły się czegoś nowego. Po prostu trzeba pamiętać, że nasze dziecko cały czas się rozwija i warto by przedmioty, którymi się otaczały wpływały pozytywnie na ich rozwój.